Tűzfal
2008-05-01
Téglaszínű klinkerek ékesítik a József Attila telepi futballterem falát, aminek nekimentem egy nappal Szilveszter előtt. Ha nem is feltétlenül téglavörös, de a mindennapokon megszokottól eltérő, hígabb, haloványabb az a vér, ami a fülből folyik egy koponyaalapi törésre épülő dobhártyarepedés (és még sokan mások) után. Más ez a vér. Biztos a fülzsír miatt van.
Halványabb, én legalább is így emlékszem. De olyan ez, mint a részegeknél a filmszakadás. Másnap nem jut eszedbe semmi, csak amikor a haverok elmondják, hogy mit műveltetek, akkor ugrik be néhány kocka. Rendszerint a legkellemetlenebbek.
Naná, mit jegyeznének meg a hülyék? Aztán elmesélnek mindent, ha egyáltalán emlékeznek rá. Van olyan is, aki majd minden vasárnap estét a frémek összerakásával tölt Ajzott állapotban, röhögésre spannolt hörgőkkel ront neki a vonal másik végén álmodozó ismerősnek: "Na, mi volt tegnap este? Háh... "
Én ábszlút nem élveztem az ilyen sztorikat. Valószínűleg azért, mert részegen hajlamos voltam magam sómennek képzelni. És az az ember, aki - még ha csak szúk baráti körben is - de produkálja magát, nem árt, ha rendelkezik némi kontrollal. Mint közéletünk szereplői. Ők rettenetesen oda tudnak figyelni magukra. Vagy mégsem?
Egy valóságshowba valószínűleg nem vennének fel ilyen önfegyelemmel. Ha részegség után nem volt kedvem felidézni a kritikus órákat, akkor a balesettel kapcsolatban még kevésbé van. Azért összeállt néhány elem. Az utolsó meccshez készültünk Dinóval és Andrissal voltam egy csapatban. Rosszul kezdtük a tornát, de a aztán belejöttünk, ha a végén nyerünk mi vagyunk az elsők.
Számomra itt lett vége a történetnek. Innen csak apró fragmentok. Az érzés már ismert 92 júniusa óta, mikor a Csáky utolsó vizsgáját ünnepeltük. Miskolc-Tapolcán. Ez volt a kezdet, amelyet számos, nagy sikerű előadás követett kisebb-nagyobb testi-lelki megrázkódtatásokkal. Ez az utolsó inkább a nagyobbak közé tartozott, és ezúttal ital sem kellett hozzá.
Pszichológusom, akit a haverok, anélkül, hogy valaha találkoztak volna vele, csak a keresztnevén emlegetnek, és én ezért igen erősen orrolok rájuk... Szóval, a pszichológusom azt mondja, néha olyan elvontan gondolkodom, hogy a környezetem már nem tudja követni. Hízik a májam, ha ilyeneket hallok, pedig nem biztos, hogy annyira bele kéne élnem magam a meg nem értett zseni szerepébe.
Mostanában leginkább azt nem értik, hogy miért kellett arra a labdára startolni, amikor már jól látható volt, hogy nem lehet elérni. Ebben az árénában a fal mintegy fél méterre tornyosul az gólvonal mögött és palánkként valösággal ruganyozza vissza mellélőtt ballonokat. Hát ezért kell menni az elveszettnek látszó labdákért is. Meg azért, mert a profik, legalább is nálunk, nem futnak érte, hagyják a francba.
A pályán kívül, az életben is neki kell menni a falnak. A magamfajta rendszerváltó korosztálynak nem is lehetne más célja. Életmódváltás! Most ezt a projektet nyomom, ezzel untatom a haverokat a korcsmában.
Úgy kezdődött, hogy valamikor a terápia második hónapjában egyre inkább azt éreztem, hogy itt a falon túl sokkal jobban érzem magam, mint azelőtt. Banális dolgai az életnek, amelyek a kívülálló számára komolytalannak tűnnek, csak az én tudatomban állnak össze életelvvé. Jó az, ha van ilyen az embernek, nem?
Mondják persze, hogy akik ilyen sérülésből épülnek fel, mind ilyet élnek át. Van egy ország is, amely képtelen áttörni a maga falát. Csak úgy csinál, mintha már megtette volna. Azon vitatkozik, hogy amit eddig az életmódjával csinált, az most váltás, változás, vagy változtatást volt. Közben meg szorítják a görcsök, képtelen megszabadulni régi önmagától. Pedig mennyire vágyik rá...